Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni


“MESLEĞİMİN ANLAMINI PEKİŞTİREN DENEYİMLER YAŞIYORUM”

Bültenimize bu ay Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sevim Ayça Seyyar konuk oldu.

“İYİLEŞEN BİR ÇOCUĞUN MUTLULUĞU TÜM YORGUNLUĞUMU UNUTTURUYOR”

Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini üstlenen ve GAÜN Çocuk Nefroloji -Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyeliği görevini yürüten, mesleki bilgi ve tecrübeleriyle adından sıklıkla söz ettiren Sayın Prof. Dr. Ayşe Balat bültenimizin bu ayki konuğu oldu.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği: Göz Sağlında Öncü ve Marka Klinik

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı; çeyrek asrı geçen deneyimiyle, gelişen, büyüyen, sürekli dinamiklerini arttıran yapısıyla göz sağlığındaki güncel teknikleri tanı ve tedavideki yenilikleri yurtiçi ve yurtdışındaki hastalarına başarıyla uygulayarak,

EN GÜNCEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ GAÜN ÜROLOJİ ANABİLİM DALI’NDA

Bültenimize bu ay Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Muharrem Baturu konuk oldu.

Editörden

Editör Doç. Dr. Murat Taner Gülşen'in yazıları

“HATA YAPMA LÜKSÜMÜZ YOK”

Bültenimizin bu ayki konukları Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı ve Adli Toksikoloji Laboratuvarı kurucu öğretim üyesi Prof. Dr. Aysun Baransel Isır, Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Adli Toksikoloji Laboratuvarı Sorumlu Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Murat Akbaba oldu.

GAÜN HASTANESİ’NDE VIP HİZMET

GAÜN Hastanesi, hastalarına VIP hizmet sunmaya başlayarak, hizmet kalitesini arttırmaya devam ediyor.

“HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ”

Bültenimize bu ay Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Bayramoğlu Tepe konuk oldu.

“HASTALARIMIZ EMİN ELLERDE”

Bültenimize bu ay Anesteziyoloji- Reanimasyon Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi-Yoğun Bakım Yan Dal Uzmanı Ahmet Şenol Uyar konuk oldu.

HASTANE SİVİL SAVUNMA BİRİMİ

Birimimiz, hastanelerimizde meydana gelebilecek afetlerde kurumumuzun ilk 72 saat kendi kendine yetmesi; personelin, hasta ve hasta yakınlarının can ve mal kaybını en az seviyeye indirilmesini sağlamak için işleyiş göstermektedir.

“İŞİMİ ÇOK SEVİYORUM”

Bültenimize bu ay Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sezgin Bahadır Tekin konuk oldu.

GAÜN HASTANESİ ECZANESİ

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne bağlı Hastane Eczanesi’nde 5 eczacı ve 14 eczane personeli olarak görev yapılmaktadır.

“GAÜN BÜNYESİNDE GÖREV YAPMAK GURUR VERİCİ”

GAÜN Hastanesi bünyesinde ayrı bir bilim dalı olarak işleyişe geçen Çocuk Enfeksiyon Hastalıklarının, hastanemiz bünyesinde göreve başlayan hekimi Dr. Öğr. Üyesi Hatice Uygun bültenimizin bu ayki konuğu oldu.

GAÜN HASTANESİ FLOW SİTOMETRİ LABORATUVARI

Flow sitometri (akan hücre ölçer), çeşitli hücrelerin bir süspansiyon halinde bir akış kanalı boyunca tek tek geçmesi ve bu sırada hücre büyüklüğü ve granülaritesine göre sınıflandırılması esasına dayanan bir tekniktir.

“AFET DURUMUNA HAZIRLIKLIYDIK”

GAÜN Hastanesi Başhekimi ve Hastane Afet Planı(HAP) Başkanı Prof. Dr. Şevki Hakan Eren ile yaşanan deprem felaketi sonrasında hastanenin bu süreçteki işleyişini içeren bir röportaj gerçekleştirdik.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK HASTANESİ ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ

Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi, Gaziantep Üniversitesi Çocuk Hastanesi binasının zemin katındaki yeni alanında sağlık ve eğitim hizmeti vermeye devam etmektedir.

“HASTALARIMIZIN KONFORUNU VE TEDAVİ BAŞARILARINI EN ÜST DÜZEYE ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Bültenimize bu ay Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Aytaç konuk oldu.

Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Acil Durum ve Afet Yönetim Birimi

Acil Durum ve Afet Yönetimi Birimi, Hastane Afet Planı’nı (HAP) oluşturmak, olası acil durum ve afetlere karşı hastanemizin hazırlıklı olmasını sağlamak ve çalışanlarımızda afet bilinci oluşturmak amacıyla kurulmuştur.

Doç. Dr. Demir: Alkol ve madde kullanımı her geçen gün artıyor

Bültenimize bu ay Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Demir konuk oldu.

Prof. Dr. Şevki Hakan Eren: Her Organ Bağışı Yeni Bir Umut

03-09 Kasım Organ Nakli Haftası nedeniyle, Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) Hastanesi Organ Nakli Merkezi ve GAÜN Organ Nakli Öğrenci Topluluğu tarafından organ bağışına dikkat çekmek amacıyla birçok yerde stant açıldı.

MUCİZE KURTULUŞTA İLK MÜDAHALE BABADAN

Evinde bir anda kalbi duran 26 yaşındaki Ali Gülşen, babasının ilk müdahalesiyle hayata döndü.

GAÜN Çocuk Endoskopi Ünitesi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Hastanesi’nde çocuk gastroenteroloji bölümü olarak hizmet vermeye başladığımız yıldan bu yana çocuk hastalarımıza endoskopi işlemi de yapmaktayız.

“EBEVEYNLERİN SAĞLIKLI ÇOCUK SAHİBİ OLMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Bültenimize bu ay Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ayşe Aysima Özçelik konuk oldu.

GAÜN Çocuk Hastanesi’nde Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kan Alma Birimi açıldı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Çocuk Hastanesi’nde Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kan Alma Birimi açıldı.

MULTİDİSİPLİNER TÜMÖR KONSEYİ

GAÜN Hastanesi’nde, tedavide başarı oranını artıran “Tümör Konseylerinin” işleyişine hız kesmeden devam ediliyor.

“NOKTA ATIŞI TEDAVİLER YAPIYORUZ”

Bültenimizin bu ayki sayısında GAÜN Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mazlum Serdar Akaltun ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

GAÜN Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşundan bu yana hizmet vermektedir.

“Genç ve Dinamik Bir Ekip Olmamız Bizi Güçlü Kılıyor”

Bültenimizin bu ayki sayısında Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Zehra Hangül ile bir röportaj gerçekleştirdik.

AİLE HEKİMLİĞİ POLİKLİNİĞİ

Aile Hekimliği Anabilim Dalı; Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde 2018 yılında kurulmuş olup anabilim dalında 2 öğretim üyesi ve 15 araştırma görevlisi görev yapmaktadır.

GAÜN HASTANESİ AİLESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Hastanesi hekim kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.

“GÜÇLÜ BİR ALTYAPI VE AKADEMİK KADROYA SAHİBİZ”

Bültenimizin bu ayki sayısında Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Obezite Merkezi’nin Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Suzan Tabur ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

GAÜN Hastanesi’nde Prof. Dr. Avni Gökalp için emeklilik töreni düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Hastanesi’nde 1988 yılından bu yana öğretim üyesi olarak görev yapan ve bu süreçte birçok idari görevde de bulunan Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Avni Gökalp için emeklilik töreni düzenlendi.

OBEZİTE CERRAHİSİ

Obezite; bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu, boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının istenilen düzeyin üstüne çıkması olarak tanımlanabilir.

AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ, HASTALARINA HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Hastanesi bünyesinde kurulan Podoloji(Ayak Sağlığı) Merkezi ileri teknolojik cihazlarla ve alanında deneyimli uzman kadrosuyla hizmet vermeye devam ediyor.

“ÖZELLİKLİ İŞLEMLER YAPIYORUZ”

Bültenimizin bu ayki sayısında Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Derya Aydın Şahin ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

BİLGİ İŞLEM BİRİMİ

Birimimiz; Bilgi İşlem Genel Sorumlusu altında,

“EKİPTEN ÖTE BİR AİLEYİZ”

Bültenimizin bu ayki sayısında GAÜN Çocuk Hastanesi Çocuk Hematolojisi- Onkolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Ceyda Ören ile bir röportaj gerçekleştirdik.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ (GAÜN) HASTANESİ ALGOLOJİ BİLİM DALI

Algoloji; toplumda çözümü bulunamayan, baş edilemeyen ve sebebi bilinmeyen ağrıların tedavisi ile ilgilenen tıp alanıdır.

“İLKLERİN” KLİNİĞİ; GAÜN GÖĞÜS HASTALIKLARI

Bültenimizin bu ayki sayısında GAÜN Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meral Uyar ile bir röportaj gerçekleştirdik.

“ROMATOLOJİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE ERKEN TANI ÖNEM ARZ EDİYOR”

Bültenimizin bu ayki sayısında GAÜN Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Orhan Zengin ile bir röportaj gerçekleştirdik.

TIBBİ ONKOLOJİ AYAKTAN TEDAVİ ÜNİTESİ

Gaziantep Üniversitesi bünyesinde yer alan Erişkin Onkoloji Ayaktan Tedavi Ünitesi, Onkoloji Hastanesi ikinci katında faaliyet göstermektedir.

“GÖZ” ARDI EDİLMEMESİ GEREKEN HASTALIKLARIN TEDAVİSİ GAÜN GÖZ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI’NDA

Bültenimizin bu ayki sayısında Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kıvanç Güngör ile bir röportaj gerçekleştirdik.

GAÜN KALP-DAMAR CERRAHİSİNDE KÜÇÜK KESİLİ KALP AMELİYATLARI DÖNEMİ

Gaziantep Üniversitesi Kalp- Damar Cerrahisi Anabilim Dalı yeni bir döneme girerek minimal invaziv (küçük kesi) kalp ameliyatlarına başladı.

“MULTİDİSİPLİNER VE BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIMLA ÇALIŞIYORUZ”

Bültenimizin bu ayki sayısında GAÜN Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı hekimlerinden Dr. Öğr. Üyesi Elzem Şen ile bir röportaj gerçekleştirdik.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE RADYOLOJİK GÖRÜNTÜLEME

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Bölümü; Prof. Dr. Ahmet METE Anabilim Dalı Başkanlığı’nda, Doç. Dr. Feyza GELEBEK, Doç. Dr. Mehmet Hamdi ŞAHAN, Doç. Dr. Mehmet Sait MENZİLCİOĞLU, Dr. Öğr. Üyesi Melih AKŞAMOĞLU’undan oluşan 5 öğretim üyesi, 10 asistan doktor, 70 teknisyen ve 6 hemşire, 15 sekreterden oluşmaktadır.

GAÜN ORGAN NAKLİ EKİBİ İLKLERE İMZA ATIYOR

Çalışmalarıyla adından sıklıkla söz ettiren Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) Organ Nakli ekibi başarılarına hız kesmeden devam ediyor.

DOĞUŞTAN GELEN KALP HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE BÖLGEDE İLK VE TEK MERKEZ; GAÜN TIP FAKÜLTESİ PEDİATRİK KALP CERRAHİSİ BİLİM DALI’NDA

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kalp Cerrahisi Bilim Dalı konjenital (doğuştan gelen) kalp hastalıkları ve cerrahi tedavisi konusunda bölgede ilk ve tek olarak hizmet veriyor.

“VİCDANİ YÖNÜ AĞIR BASAN BİR İŞ YAPIYORUZ”

Bültenimizin bu ayki konuğu Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Başhemşiresi Pınar Kıyak oldu. Başhemşire Pınar Kıyak ile yaptıkları çalışmalardan, gelecek hedeflerinden konuştuk.

PERSONELDEN HABERLER

Hastanemizin personeli Mehmet Koçman’ın bebeği dünyaya gelmiştir.

MS Hastaları İçin “Ms Hatıra Ormanı” Etkinliği Gerçekleştirildi

Türkiye MS Derneği Gaziantep şubesi ve Gaziantep Üniversitesi Hastanesi’nin iş birliğiyle Dünya MS (Multipl Skleroz) günü dolayısıyla “MS Hatıra Ormanı” etkinliği gerçekleştirildi.

“Hızlı ve Etkin Bir Tedavi Sunuyoruz”

Bültenimizin bu ayki sayısında GAÜN Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrfan Veysel Düzen ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

GAÜN HASTANESİ MUCİZE BİR KURTULUŞA İMZA ATTI

Aynı anda koronavirüs ve domuz gribine yakalanan iki çocuk annesi, 24 haftalık gebe Fatma Yıldız (34) GAÜN Hastanesi’nde gördüğü tedaviyle tekrar sağlığına kavuştu.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ İÇ HASTALIKLARI YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ

Gaziantep Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi’nde (YBÜ) 1 doktor öğretim üyesi, 5 iç hastalıkları asistanı, 2 rotasyoner asistan, 28 staff hemşire, 1 sorumlu hemşire, 15 yardımcı sağlık personeli, 1 tıbbi sekreter ve 1 fizyoterapist olmak üzere 55 kişilik bir ekip ile hizmet vermekteyiz.

“Laboratuvarda Çalışmak Ekip Ruhu Gerektirir”

Bültenimizin bu ayki sayısında Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Binnur Özyurt ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

PERSONELDEN HABERLER

Hastanemizin personeli İbrahim Uzar’ ın bebeği dünyaya gelmiştir.

GAÜN HASTANESİNDE BAŞHEMŞİRELİK

GAÜN Hastanesi Başhemşireliği kadrosu; Başhemşire Pınar Kıyak, Başhemşire Yardımcıları Mikail Çiftçi, Selcen Abacı, Sevil Kanat, Süpervisörler Dilek Güler, Halil Tilki, Murat Keleşoğlu ve Zekeriya Gürgür’den oluşmaktadır.

GAÜN HASTANESİ MERKEZ LABORATUVARI

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Merkez Laboratuvarı yapısında yer alan Tıbbi Biyokimya Laboratuvarımız; 1987 yılından bu yana Gaziantep ve çevresinde yaşayan insanların gereksinim ve beklentilerine uygun, etkin ve verimli bir sağlık hizmeti sunmaktadır.

TAKIM HALİNDE ÇALIŞAN, İŞİNİ SEVEN BİR EKİBİZ

Bültenimizin bu ayki sayısında GAÜN Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Başpınar ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Hastanemizde COVID-19 Aşılama Süreci

Uzun, belirsiz ve umutsuz bir dönemin ardından “Aşı” tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ümitlerin yeniden canlanmasını sağladı.

Orta Doğu’nun Lider Sağlık Kurumlarından Biri Olmaya Aday Hastane; GAÜN Hastanesi

Bültenimizin bu ayki sayısında Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

PANDEMİDE ACİLDEYDİK, GURURLA

2020 yılında adeta zamanda asılı kalmış gibi, hayatla ölüm arasında ipte cambaz gibi ama bir o kadar da kendinden emin, mücadele ruhuyla pandemiyle savaştık.

GAÜN HASTANESİ ZOR OLANI BAŞARDI

COVİD-19 teşhisi konulduktan sonra Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) Hastanesi Yoğun Bakım Servisinde tedavi altına alınan ve yaşama şansları çok düşük olan iki hasta, GAÜN Hastanesi Yoğun Bakım ekibinin mücadelesiyle tekrar hayata tutundu.

Mucize Bebek Belinay GAÜN Hastanesi’nde Hayat Buldu

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Hastanesi’nde yirmi üç haftalıkken dünyaya gelen, yaşama şansı çok düşük olan Belinay bebek 160 günlük yoğun bakım mücadelesinden yaşam savaşını kazanarak çıktı.

Türkiye’de ilk kez Gaziantep Üniversitesi Hastanesi’nde uygulanan yöntemle hayata döndü

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Hastanesi’nde Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bir işlem başarıyla uygulandı.

PLAZMAFEREZ

Kan; eritrosit (alyuvar), lökosit (akyuvar), trombositler (kan pulcukları) ve plazma (kan sıvısı) olmak üzere dört ana bileşenden oluşur.

Makam Şoförlüğü

Makam şoförü birden fazla şeye aynı anda dikkat edebilme yeteneğine sahip biri olmalıdır.

PANDEMİ SÜRECİNE GÜÇLÜ VE DONANIMLI BAŞLADIK

Bültenimizin bu ayki sayısında GAÜN Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Gülseren Elay ile görüştük.

GAZİANTEPLİ HAYIRSEVERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Gaziantepli hayırsever Yüksel Keser, Çocuk Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi için 2 milyon 250 bin TL bağışta bulundu.

HASTANEMİZDE KORONA TEDBİRLERİ

Çin’in Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ilk kez ortaya çıkan COVID-19 salgını tüm dünyaya yayılmaya başlamış, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 11 Mart 2020‘de dünya genelinde pandemi ilan edilmiştir.

Dijital Dönüşüme Hazırdık

Bültenimizin bu ayki sayısında Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ali Gür ile dünyayı etkisi altına alan, küresel bir salgın olarak ilan edilen COVID-19 hakkında konuştuk.

GAÜN HASTANESİ KALİTE YÖNETİM BİRİMİ

Kalite Yönetim Birimimiz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Hastane Kalite Standartları kapsamında 2011 yılında faaliyete başlamıştır.

‘NASIL VE NİÇİN’ ÖLÜRÜZ?

Tarih boyunca insanlık bu sorulara hep cevap aramıştır. Daha doğrusu Ben kimim? Nereden geliyorum? Nereye gidiyorum? Soruları her zaman özellikle bilim insanları, felsefeciler, doktorlar ve din adamlarının kafalarını meşgul etmiştir.

GAÜN HASTANESİ KORONAYA KARŞI TEDBİRLİ

Küresel salgın olarak ilan edilen koronavirüs hakkında tüm merak edilenleri GAÜN Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlkay Karaoğlan ile konuştuk.

DİKKAT EKSİKLİĞİ KÂBUSUNUZ OLMASIN!

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB); aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı ve dürtüsellik adı verilen isteklerini erteleyememe gibi belirtileri olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır.

EN SON TEKNOLOJİYLE BÖLGEDE BİR İLK; GAÜN GASTROENTEROLOJİ BİLİM DALI’NDA

En son teknolojik özellikleri barındıran ve en ileri düzeyde işlemlerin yapıldığı Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı’nı bültenimizin bu ayki sayısında sizler için işledik.

HASTA TAŞIMA BİRİMİ

Hastanemiz bünyesinde hizmet veren Hasta Taşıma birimimiz kurulduğu günden bu yana işleyişine başarıyla devam etmektedir.

AYINTAPLI MÜTERCİM ASIM EFENDİ

Türkçe Eğitimi Bölümü yüksek lisans öğrencilerine dilbilime giriş dersinde, kısa bir süre önce bir vesileyle, Mütercim Asım ismini duyup duymadıklarını sormuştum.

SAĞLIK DİŞLE BAŞLAR

Bültenimizin bu ayında GAÜN Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamile ERCİYAS ile ağız ve diş sağlığı üzerine merak edilenleri konuştuk.

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE

Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi? En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,

DÜNYA GÖÇ VE MÜLTECİ KONGRESİ

Dünya Göç ve Mülteci Kongresi 14-17 Ekim 2019 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde Mavera ve Atatürk Kültür Kongre merkezlerinde gerçekleştirildi.

2000 Deney Hayvanına İstihdam

Gaziantep Üniversitesi bünyesinde yürütülecek deneysel araştırmalar için gerekli her türlü altyapıya sahip Gaziantep Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Merkezi’ni (GAÜNDAM) bültenimizin bu ayki sayısında işledik.

RADYOLOJİDE FİLM GİBİ MÜDAHALE

Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalımız, bölgenin ve şehrin önemli sağlık noktalarından biri olup hastalara güvenli ve hızlı bir şekilde hizmet vermektedir.

Empati iyileştirir…

Dergimizin bu sayısında ben de sizlerle bir şeyler paylaşmak istedim. Hasta ve hasta yakını olmak zor…

Ayağınıza Kadar Geldik

GAÜN Hastanesi bünyesine kattığı yeniliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Ayak rahatsızlıklarına yol açan olumsuz etkenlerin önlenmesi, bu problemlerin başka sağlık sorununa dönüşmeden engellenmesi amacıyla GAÜN Hastanesi bünyesinde hizmete giren Podoloji (Ayak sağlığı) Merkezi ileri teknolojik cihazlarla ve alanında deneyimli uzman kadrosuyla işleyiş gösteriyor.

GAÜN TIP’IN KALİTESİ ONAYLANDI

Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tarafından yapılan değerlendirme sonucu Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türkçe Tıp Programı 2025 yılına kadar akredite edildi.

ÇÖZÜM ODAKLI İŞ ANLAYIŞI

Her mesleğin kendi içinde zorlukları vardır. İdarecilik işiyle uğraşmanın zorluğunu herkes bilir ancak idareci ile çalışmanın zorluğunu pek kimse bilmez.

Cinsel Gücü Arttırıcı İlaçlar ve Kullanımı

GAÜN Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Erbağcı bültenimizin bu ayki konuğu oldu.

8/∞ SANİYE

“Güneşin galaksi içerisindeki bir tam dönüşü 255 milyon dünya yılına denk gelir. Yani güneşin bakış açısından bir insan ömrü sadece 8 saniye…”

Organ Naklinde Dev Adımlar GAÜN Organ Nakli Merkezi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en çok organ naklini gerçekleştiren ve Gaziantep’te karaciğer naklini yapan tek merkez olan; Gaziantep Üniversitesi Organ Nakli Merkezi bültenimizin bu ayki konusu oldu.

Beyrut Amerikan Üniversitesi ve GAÜN Hastanesi arasında anlaşmaya varıldı

American University of Beirut Medical Center(AUBMC) ile Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Göz kliniği arasında partnerlik anlaşmasına varıldı.

GAÜN Merkez Laboratuvarı akredite edildi

GAÜN Hastanesi Merkez Laboratuvarı, kalite yönetim sisteminin şartlarına uyması sebebiyle TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından TS EN ISO 15189 kapsamında akredite edildi.

Şiir, her başlangıca ve sona yakışır…

Şiir, her başlangıca ve sona yakışır…

GAÜN’ den “Sağlık Turizmi” hamlesi

Sağlık alanında en çok tercih edilen hastanelerden biri olmayı hedefleyen ve dünyanın her yerinde kaliteli, hızlı, etkili sağlık hizmeti almak isteyenlerin taleplerini başarılı şekilde karşılamayı ilke edinen GAÜN Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından “Sağlık Turizmi Yetki Belgesi” almaya hak kazandı.

2018’e şiir ile veda… (1)

Şiir mi hayatımızı anlatan, hayatımız mı olmalı şiiri anlatan? Neden okunur, daha doğrusu neden okunmalıdır şiir ? Kimi zaman olayları, düşünceleri anlatmakta zorlanırız. Hani sözcüklerin bittiği, farklı yönlerden gelen dalgaların üstünde, tanımlayamadığımız bir susuş; aynı anda taşarcasına bir duygunun kollarında buluruz ya kendimizi. İşte o an; Orhan Veli’nin yıllanmış dizelerinde tanığı olduğu an olsa gerek.

KALP DAMAR CERRAHİSİNE TAZE KAN

Bültenimizin bu ayki konuğu Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Celkan oldu.

Hastanemizde Yemek Hizmetleri

Bazıları için hayatın anlamı olan damak tadı, gelenekler, görenekler, coğrafya bitki örtüsü ve tabii ki kişinin ruh halinin eşlik ettiği değişiklikler ve doğal bir içgüdü olarak ortaya çıkan acıkma duyusunu gideren şeyler bütünüdür yemek.

GAÜN HAFIZASI: Prof. Dr. Avni Gökalp

Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcılığı aynı zamanda GAÜN Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten, 30 senenin vermiş olduğu bilgi ve tecrübeyi, yaşam biçimi olarak gördüğü hekimliği ile harmanlayarak adından büyük başarılarla söz ettiren Prof. Dr. Avni Gökalp bültenimizin bu ay ki konuğu oldu.

İNFLAMATUVAR BARSAK HASTALIĞI (İBH) NEDİR?

İBH, sindirim sisteminde, özellikle de barsaklarda, iltihap içeren hastalıklardır. İBH, iltihapla sonuçlanan ve bazen barsakların yapısında hasara neden olan kronik bir hastalıktır.

YÜREK YAKAN DOKTOR

GAÜN Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Sucu bültenimizin bu ayki konuğu oldu.

ONUNCU KÖY ; DÜRÜSTLÜK

Bana bu köşede bir şeyler yazmam söylendiğinde; Ne yazabilirim diye düşünürken hepimizin çok ihtiyacı olan dürüstlük kelimesi aklıma geldi. Dürüstlük üzerine bir şeyler yazmak istedim.

Kansere “Kök” ten Çözüm

Çocukluk çağında yaşamı tehdit eden en önemli hastalıklar arasında başta lösemi olmak üzere kemik iliği nakli gerektirebilen kan hastalıkları yer alıyor. Bu hastalıkların başarıyla tedavi edilmesi için ise erken tanı ve doğru tedavi uygulamaları büyük önem taşıyor.

DNA’NIN SIRLARI

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Doku Tipleme Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Emel Şahin’le doku tipleme laboratuvarı hakkında tüm merak edilenleri kapsayan bir söyleşi gerçekleştirdik. Doç. Dr. Emel Şahin’le gerçekleştirdiğimiz o söyleşi…

VİCDAN ADALETİ

Bir zamanlar hepimizin sahip olduğu bir şey vardı; zamanla tükendi, tükettik. Şimdi ise zerre ama yok değil diyoruz. Ve bu zerrelik biraz da olsa insanın içini ferahlatmıyor değil. Yani var diyorsun kimisinde, kimimizde..

Onlar Cerrah Değil Sihirbaz

Türkiye’de ender kliniklerden biri olarak anılan hem çocuk hem de erişkin hastalara hizmet vererek adından söz ettiren Gaziantep Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’nın Öğretim Üyesi Prof. Dr. Maruf Şanlı bültenimizin bu ayki konuğu oldu.

KANSERE IŞIN TEDAVİSİ

Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde göreve yeni başlayan Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hatice Coşkun ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Dr. Öğr. Üyesi Hatice Coşkun ile gerçekleştirdiğimiz o söyleşi ile sizlerleyiz…

Değerlerimizle Yaşamak…

Suna Kıraç’ı tanır mısınız? Bence tanımalısınız. Kuşkusuz, rahmetli Vehbi Koç’un kızı olmasının ötesinde bir neden bu.

YATALAK HASTALARIN UMUT KAPISI

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Gaziantep Şubesinin katkılarıyla hayırsever Nevin Eruslu tarafından Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Onkoloji Hastanesi bünyesinde yaptırılan “Nevin Eruslu Palyatif Bakım ve Umut Evi” hastalara umut veriyor.

İdrar Kaçıran Hastalar İçin; Ürodinami Testleri

Ürodinami; alt üriner sistemin depolama ve boşaltım fonksiyonlarını ortaya koymak için yapılan tetkiklere verilen genel addır.

TECESSÜS (Arayıcılık Humması)

Merak.. Ama haddini aşan bir merak; tecessüs.. Üstüne vazife olmadığı halde her şeyi bilme, öğrenme ve görme gayreti... Üniversite gibi ilim mahfillerindeki hakikat arayıcılığının çeldiricisi.. “Araştırma görevlisi” tanımının azmanı.. “Merak ilmin hocasıdır” hadisinin suikastçısı..

Kaliteli ve hızlı hizmetin adresi; GÜN Hastanesi

Hastaya aynı gün içinde yatış yaparak, operasyon ve taburcu işlemlerini gerçekleştiren ve hasta konforu açısından son derece önemli işlere imza atan Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesindeki GÜN Hastanesi’ni bültenimizin bu sayısında sizler için işledik.

BİR KOLTUKTA İKİ KARPUZ… YA DA İKİSİ BİR ARADA…

Memleketimiz ve ailelerinin en nadide duygularla yetiştirip bize teslim ettiği öğrencilerimiz… Yaklaşık iki buçuk milyon öğrenci içinde ilk on bine giren nadide beyinler…

“Böbrek Hastalığı Tüm Organları Etkiler”

Hizmet anlayışıyla sadece bölgede değil Türkiye’de sayılı kliniklerden biri olan GAÜN Nefroloji Bilim Dalı’nın adından söz ettiren başarılı hekimi Prof. Dr. Celalettin USALAN bültenimizin bu ayki konuğu oldu.

Evrak Kayıt Birimi

Sorumluluğu Mustafa KINACI ile personel Erkan ÖZTÜRK tarafından yürütülen Evrak Kayıt Birimi toplam iki çalışanla hizmet vermektedir.

GAÜN, BAĞIMLILARA UMUT OLDU

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı köklü geçmişinden gelen birikimini çalışma azmiyle birleştirerek farkını ortaya koyuyor. Sürekli olarak kendini yenileyen ve güncelleyen Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesine kattığı yeniliklerle adından söz ettiriyor.

Yaşamın Dönemeçlerinde Savrulmamak

Bana göre anlaşılmayacak bir şey yok dostum. Yaşama bakış açımız, farkındalığımız ve anı yakalayabilme yetilerimiz farklı. Belki “yeti” yerine “ilgi” de denebilir. Bugün savunduğum düşüncelerim, zaman içinde o kadar evrildi ki anlatamam. Sen bana kızmaya devam et. Beni etkileyen bir örnek vermek istiyorum. İlk gençlik yıllarında “Boğa Güreşi”ne son derece karşıydım. Bunu hayvan hakları bağlamında değerlendiriyordum. Ne zamana kadar? “Yasımı Tutacaksın” Romanını okuyana kadar. Orda gördüm ki; matador olmak açlıktan ölmemek için ulaşılabilecek oldukça kısıtlı iş olanakları arasında. Matador ölürse açlıktan ölmemiş olacak, yaşarsa karnı doyacak. Ben bu gün de boğa güreşlerine karşıyım. Hem hayvan hakları hem de insan yaşamının değeri açısından. Aramızdaki bardağı taşıran son olayda düşüncemi söyledim. Bu evde 46 gündür yaşadığın halde arka bahçedeki dalları çiçekleri arasında kaybolmuş o devasa badem ağacını görmemiş olmanı anlamamı lütfen bekleme benden. Devamlı ders çalıştığımızın, gireceğimiz sınavın önemini ve zorluğunu elbette biliyorum. Bunlar o güzelliği görmene engel olmamalıydı.

Beyin Cerrahisi Bir Sabır İşi

Sürekli olarak büyüyen bir klinik olan GAÜN Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde yapılan cerrahi operasyonlar adından başarıyla söz ettirirken, bu klinikte çok çeşitli zor ameliyatların da yapılması bölgede fark oluşturuyor.

Hataya Yer Yok; Merkezi Sterilizasyon Ünitesi

Merkezi Sterilizasyon Üniteleri (MSÜ), hastane birimlerinin tümüne hizmet veren, sağlık hizmetlerinde kalite indekslerinden biri olarak kabul edilen hizmet birimleridir. Sterilizasyon mutlak bir durumu ifade etmektedir. Az steril veya çok steril gibi ifadeler, yapılan işlemde kabul edilmemektedir. Bir materyal ya sterildir ya da değildir. Bu kati yaklaşımla birlikte cerrahi malzemelerden, girişimsel görüntüleme amaçlı kullanılan malzemelere dek geniş bir yelpazede hizmet üretilmektedir. Bu önem ve netlik, MSÜ’lerinin işleyiş ve çalışmasında takip ve yenilenme kriterlerini mecbur kılmaktadır.

VARİSE 10 DAKİKADA AMELİYATSIZ ÇÖZÜM!

Damar cerrahisi alanında başarılı girişimleriyle ve uygun tedavi yöntemleriyle adından söz ettiren GAÜN Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı bir damar hastalığı olan varise 10 dakikada ameliyatsız çözüm sağlıyor. GAÜN Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı bünyesinde hizmete giren “Varis Merkezi”nde uygulanan yöntemlerle, dünya genelinde en çok görülen hastalıklardan biri olan varisten kurtulmak artık mümkün…

HATA DEĞİL ÇARE BULURUZ

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hastane Müdürlüğüne bağlı Teknik Hizmetler Koordinatörlüğü; toplam 95 bin metrekare kapalı alan, 100 bin metrekare açık alana sahip GAÜN Hastanesi’nde ve 10.200 metrekare kapalı alan, 24 bin metrekare açık alana sahip hastanemize bağlı Onkoloji binasında hizmet vermektedir.

Çocuk Eğitimi (!)

Bu yazıda 6 aylık bir bebeğe kitap sevgisinin nasıl verileceği anlatılmayacaktır. Sadece 2 dişi olan süt çocuğuna diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasından da bahsedilmeyecektir. Okurlar için farklı bir yazım türü denenmiştir.

GAÜN Hastanesi’nden kaliteli adımlar

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Sağlıkta Kalite Standartları (SKS) değerlendirmesinden 100 üzerinden 96.18 puan alarak başarıyla çıktı.

LAPAROSKOPİK CERRAHİ MUCİZESİ

Teknolojik gelişmelerden, çağın getirdiği yeniliklerden faydalanarak en iyi hizmeti vermeyi hedefleyen ve uyguladıkları cerrahi yöntemlerle ses getiren GAÜN Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın başarılı hekimi Yrd. Doç. Dr. Ersin BORAZAN bültenimizin bu ayki konuğu oldu.

Otomasyon Birimi

Otomasyon birimi; 3 nöbetçi ve 3 gündüz ekibiyle toplam 6 teknik personelle hafta içi ve hafta sonu 24 saat özverili bir şekilde teknik hizmetler koordinatörlüğü çatısı altında hizmet vermektedir. Birim olarak faaliyete geçtiğimiz 2000 yılından bu yana, sürekli büyüyen ve gelişen hastanemize otomatik kontrol noktasında akılcı teknik çözümler üretiyoruz. Gelişmekte olan teknolojiyi takip eden mevcut otomasyon sistemimizi güncelleyen ve modern teknolojiye ayak uyduran bir yapıya sahip olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Hastanemizde Halkla İlişkiler

Uygulamalı bir sosyal bilim olan halkla ilişkiler birçok kurumda tam olarak bilinmemektedir. Bu birim hedef kitleler tarafından yalnızca dilek ve şikâyetleri alan bir birim olarak bilinmektedir. Ancak Halkla İlişkiler; kurum itibarını göz önünde bulunduran kamu yararına hareket edip, hedef kitleyle samimi, güvenilir ve güçlü iletişim sağlayan bir birimdir.

Çağa Uygun Eğitim Anlayışıyla: GAÜN Tıp Fakültesi

Coğrafi ve stratejik konumuyla bölgede önemli bir yere sahip olan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi, eğitim araştırma ve sağlık hizmeti alanlarında ki çalışmalarını kurulduğu günden bu yana gün geçtikçe geliştirmekte… Nitelikli hekimler yetiştirip topluma bilimsel ve çağdaş sağlık hizmeti sunmayı ilke edinen tıp fakültesi, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından akredite de edilerek çağdaş eğitimi yakaladı.

Sağlıklı Ruhlar Sağlıklı Nesiller

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı; kullandığı çeşitli tedavi yöntemleriyle, hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetine önem vererek hizmet vermeyi ilke ediniyor. Bu bölümde, çocuk ruh sağlığı konusunda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cem GÖKÇEN bültenimizin bu ayki konuğu.

“Düşünce kalıpları” neden değişmeli?

Günlük yaşamda karşılaştığımız olaylara “Bütüncül” bakabiliyorsak, daha az sorunla karşılaşacağımıza inanıyorum. Günümüzde bu kavram, inovasyondan insan iletişimine kadar, “Tasarım Odaklı Düşünme” bağlamında değerlendirilmektedir. Bir olayda görülemeyeni ve/veya görülmesi gerekeni görebilmek için; olayı detayları ile birlikte anlamalı ve çok yönlü bakış açısı ile değerlendirmeliyiz. Aksi durumda görebildiğimiz; buzdağının görünen kısmı olabilir. Bu çok yönlü değişimin ilk adımında değerlendirilmesi gereken paradigma “Düşünce Kalıpları” olsa gerek.

Akıllı Moleküllerle Kanser Tedavisi

PET-BT gibi alanının en ileri ve en yeni teknolojilerini ilk ve tek olarak hizmete sunan, tüm yeni akıllı moleküllerle tiroid kanseri, prostat kanseri ve diğer birçok kanser türlerinin görüntülemesini-tedavisini yapabilen Gaziantep Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı, bölgede ve ülkede konusunda referans merkezlerden birisi olarak hizmet vererek yoluna devam ediyor.

GAÜN Hastanesi’nde Başarılı İnme Operasyonu

GAÜN Hastanesi M. Ali Topçuoğlu Nöroloji Yoğun Bakım ve İnme Merkezi Sorumlusu, Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semih GİRAY, 59 yaşındaki hastayı gerçekleştirdiği başarılı müdahale sonucu sağlığına kavuşturdu.

GAÜN Hastanesi’nde Moral Etkinliği

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Pediatri Servisi’nde, çocuklar için moral ve motivasyon etkinlikleri gerçekleştirildi.

“VERİMLİ İŞLER YAPACAĞIZ”

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı; verdiği hizmetle ve teşhis metotlarıyla farkını ortaya koyan bir merkez olarak işleyişini sürdürüyor. Uzman hekim kadrosunu gün geçtikçe güçlendiren, bölge halkının sağlık ihtiyacına en iyi şekilde cevap vermeye çalışan bu merkezin son üyelerinden biri olan Yrd. Doç. Dr. Ertan Vuruşkan ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Açtırma Kutuyu Söyletme Kötüyü

Kimi zaman öldürür, kimi zaman yaşatır.. Kaf dağının ardındaki o gizli bahçede yaşar. Arzu edilene ulaşabilme çabasını verir insana ya da o arzu edilene hiçbir zaman ulaşılamayacağından yok yere kürek çektirir... Umut onun adı. Tanrıların hediyesi olan kutudaki tek iyilik ya da son kötülük…

ÇOCUK ORTOPEDİSİNDE REFERANS MERKEZİ

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Hastanesi, bünyesine kattığı yeniliklerle ve giderek büyüyen ailesiyle bölgedeki çalışmalarına ivme kazandırmaya devam ediyor. Bölge halkına daha iyi bir hizmet verme hedefiyle ilerleyen GAÜN Hastanesi, çıktığı yolda hekim kadrosunu güçlendirerek adından sıklıkla söz ettiriyor. Güçlenen hekim kadrosunun son üyelerinden biri olan Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nın Öğretim Üyesi Doç. Dr. Volkan KILINÇOĞLU bültenimizin bu ayki konuğu.

GAÜN HASTANESİ’NDEN 25 YILLIK PERSONELLERE PLAKET

GAÜN Hastanesi’nde görev yapan ve 25. hizmet yılını dolduran personellere plaket takdim edildi.

GAÜN Onkoloji Hastanesi’nin Yeni Üyesi

Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde göreve yeni başlayan Tıbbı Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Havva Yeşil ÇINKIR ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Yrd. Doç. Dr. Havva Yeşil ÇINKIR ile gerçekleştirdiğimiz o söyleşi ile sizlerleyiz…

YALNIZ TEŞHİS DEĞİL, TEDAVİ DE EDİYORUZ

Hastanenin en önemli bölümlerinden birinde görev yaparak, birçok hastalığın tanısından tutun da tedavisine kadar olan sürecinde anahtar role sahip, perde arkasında kalmış, kahraman hekimlerdir radyologlar.

Ayaktan Hasta Polikliniği

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zeynel Abidin Öztürk Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde faaliyet göstermekte olan Ayaktan Hasta Polikliniği hakkında merak edilenleri yanıtladı.

“DİNAMİK BİR EKİBİZ”

Bültenimizin bu ayki konuğu GAÜN Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mete Gürol UĞUR. UĞUR’la günümüzdeki en yaygın kadın hastalıklarından tutun da kadın hastalıkları ve doğum alanında yapılan çalışmalara kadar uzanan birçok konuyu konuştuk.

GAÜN’e “En İyi Poster Bildiri Ödülü”

Türk Karaciğer Araştırma Derneği tarafından düzenlenen Ulusal Hepatoloji Kongresi bu yıl 11.kez gerçekleştirildi. GAÜN Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyelerinin de katıldığı kongrede ulusal ve uluslararası hepatoloji alanında önemli çalışmalar yapmış birçok değerli bilim adamının konferansları sunuldu.

HEMŞİRELER UNUTULMADI

Her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanılan Hemşirelik Haftası nedeniyle Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde, hastane idaresi ve Sağlık Sen GAÜN Şubesi işbirliği ile Hemşirelik Haftası etkinliği düzenlendi.

Erişkin ve Çocuk Kalp-Damar Cerrahisi’nde Bölgenin Kalbi

Dünya genelinde “En iyi başlangıç yapan merkez” ödülünü alarak, birçok hastanenin yapamadığı vakalarda referans merkezi olarak çalışan, çocuk ve yetişkin kalp cerrahisinde işleyişini başarılı bir şekilde sürdüren, GAÜN Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı kendini sürekli olarak yeniliyor ve başarılı çalışmalarıyla adından sıklıkla söz ettiriyor.

ŞAMPİYON “BABAYİĞİTSPOR” OLDU

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Başhekimliği ve Sağlık Sen GAÜN Şubesi tarafından organize edilen Doktor Ersin Arslan Futbol Turnuvası sona erdi. Renkli görüntülere sahne olan turnuvada bu yıl “Babayiğitspor” şampiyonluğa ulaştı.

GAÜN Hastanesi’nde Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle kutlama etkinlikleri gerçekleştirildi.

Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda “Yok” Yok!

Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Merkez Laboratuvarı bünyesinde hizmet üretmekte olan bir birimdir. Bu birimde 2 Profesör, 1 Doçent ve 1 Yardımcı Doçent öncülüğünde 22 çalışanla, 7 gün ve 24 saat esaslı hizmet verilmektedir. Çalışan personelin 14’ü biyolog, 8’i teknisyendir.

HORMON HASTALIKLARINDA İDDİALIYIZ

GAÜN Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı bölgenin ihtiyaçlarına cevap veren önemli bir referans noktasıdır. Bilim dalımız Kilis, Birecik, Nizip, Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Antakya, Osmaniye gibi nüfus yoğunluklu bölgelere bir üst basamak olarak hizmet vermektedir. Merkezimizde öğretim üyelerimiz Prof.Dr. Ersin Akarsu, Prof. Dr. Mustafa Araz, Doç. Dr. Suzan Tabur ve 2 yan dal uzmanı, 3 asistan, 1 diyetisyen, 1 diyabet hemşiresi sağlık hizmeti sunmaktadır. Diyabet polikliniği, tiroid ve hipofiz polikliniği, genel endokrinoloji polikliniği olmak üzere 3 poliklinik birimi olarak hizmet vermekte olan merkezimizin, 27 yatağı bulunmaktadır.

İŞ AKDİNİN FESHİNDE İŞÇİ VE İŞVEREN AÇISINDAN İHBAR YÜKÜMLÜLÜĞÜ

4857 sayılı İş Kanunu 17. madde uyarınca iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa yazılı olarak bildirilmesi esastır. İş Kanunu’nun 17. Maddesi gereğince; 6 aya kadar süren çalışmalarda 2 hafta, 6 aydan 1,5 yıla kadar süren çalışmalarda 4 hafta, 1,5 yıldan 3 yıla kadar süren çalışmalarda 6 hafta, 3 yıldan uzun süren çalışmalarda 8 hafta bildirim süresi uygulanmaktadır. İş sözleşmesini; performansa, işçinin davranışlarına, işin, işletmenin veya işyerinin gereklerine dayalı olarak fesih etmek isteyen işveren, feshi yazılı olarak ve bu sürelere bağlı kalarak işçiye iletmekle yükümlüdür.

FELÇ KALMAK ARTIK BİR KADER DEĞİL

Günümüzde adından sıklıkla söz ettiren, yaş sınırlaması olmaksızın herkeste görülebilen inme(felç), bugün çağımızın hastalığı olarak biliniyor ancak bu hastalığa yönelik tedavi yaklaşımları yetersiz kalıyor. İnme hastalarına yaklaşım konusundaki bu eksikliği tamamlamak amacıyla açılan GAÜN Hastanesi M. Ali Topçuoğlu Nöroloji Yoğun Bakım ve İnme Merkezi ise bölgede bir ilki gerçekleştirerek, hastalara 7/24 hizmet veriyor.

GAÜN Hastanesi’ne çok önemli merkez

İşadamı M. Ali Topçuoğlu’nun destekleriyle tamamlanan Türkiye’nin 4. Ve bölgenrin en geniş kapsamlı Nöroloji Yoğun Bakım ve İnme Merkezi, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde törenle hizmete açıldı.

GAÜN’de ‘Savaşta Acil Hizmetleri ve Organizasyonu Sempozyumu’

Gaziantep Üniversitesi , Gaziantep Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ve Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) iş birliğiyle düzenlenen “Savaşta Acil Hizmetleri ve Organizasyonu Sempozyumu” Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi.

Onkoloji Hastanesi’nde Çocuklara Tiyatro

Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören çocuklar, Binbaşı Dündar Taşer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin düzenlemiş olduğu tiyatro gösterimiyle moral buldu.

Bir Gen, Bir İnsan…

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bulunan, Moleküler Genetik, Hematoloji ve Doku Tipleme Laboratuvarımız Türkiye’de referans laboratuvarlardan bir tanesi olup, nadir yapılan çalışmalara öncülük etmektedir.

GASTROENTEROLOJİ BİLİM DALI

Gastroenteroloji Bilim Dalı, 1999 yılında merhum Prof. Dr. Fikret Demirci tarafından kurulmuştur. O günden bu yana standartlarını hep arttırarak dünya çapında bir klinik olma gayretini gösteren bilim dalımız, bugün için dört öğretim üyesi ve bir yandal uzmanı tarafından yönetilmektedir.

İŞÇİLERİN YILLIK İZİN HAKLARI VE YILLIK İZİN KULLANIMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Yıllık ücretli izin uygulamalarına ilişkin esaslar 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 53/61 maddelerinde ve ayrıca bir yönetmelik ile belirlenmektedir. Bir işçi aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışmış ise yıllık ücretli izin hakkı oluşmaktadır.

“Kemiyetten ziyade keyfiyet önemli”

Geleceğin başarılı hekimleri olmaya aday olan, içinde bulundukları topluluklarla ve yaptıkları çalışmalarla ses getiren GAÜN Öğrenci Toplulukları, Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bültenimizin bu ayki konukları…

Vali Yerlikaya’dan El – Bab gazilerine ziyaret

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin El – Bab Operasyonu’nda yaralanarak Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedaviye alınan gazi askerleri ziyaret etti.

GAÜN Hastanesi’nin Acı Kaybı

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi çalışanı Yılmaz Babayiğit, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

GİZLİ KAHRAMANLAR: SAĞLIK TEKNİSYENLERİ

Teknisyenlik; verilen bir hizmette teknik desteği sağlayan kişi olarak bilinmektedir. Sağlık teknisyenleri; hekimler uygulamalı tedavi yaparken onlara teknik desteği veren, tıbbi bilgiyle teknik bilgi arasında köprü görevi gören kişilerdir. Bu yönüyle teknisyenlik hayati önem arz eden bir meslektir denebilir. Hekimin tıbbi bilgisini uygulama aşamasında, sağlık teknisyeninden kaynaklanan bir olumsuzluk oluştuğu takdirde, bu hata doktora mal olabilir. Bu nedenle sağlık teknisyenin başarısı da kabahati de gizlidir.

Kulağınız Bizde Olsun: Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı

Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı olarak 2 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 6 asistanla eğitim-öğretim ve hasta bakım hizmetlerini yürütmekteyiz. Polikliniğimizde günde yaklaşık olarak 100 hasta muayene edilirken, 100 hastanın ise sonuçları değerlendirilmektedir. Toplamda ise yaklaşık olarak 200 hasta değerlendirilmektedir. Ayrıca yatan hasta kliniğimizde 25 hasta takip edilmektedir. KBB bölümü olarak hastanemizin diğer bölümleri gibi Gaziantep’ten ve çevre illerden gelen geniş bir bölgeye ve yoğun bir nüfusa hizmet veren referans hastanesi kliniği olarak çalışmaktayız.

Sağlık Çalışanı Şiddete Maruz Kaldığında Ne Yapmalıdır?

Gaziantep Üniversitesi Hukuk Müşavirliği’nin bir avukatı olarak bu ve bundan sonraki her sayıda sizlerle birlikte olup, merak edilen tüm hukuki soru ve sorunları mercek altına alacağız. Bu ayki sayımızda hassas bir konu olan “Sağlık Çalışanı Şiddete Maruz Kaldığında Ne Yapmalıdır?” konusunu inceleyip, merak edilen tüm noktalara değineceğiz.

Dünden Bugüne GAÜN Diş Hekimliği Fakültesi

Coğrafi ve stratejik konumuyla bölgemizde önemli bir yere sahip olan Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2006 yılında kurulmuş olup, 2008 yılında tıp fakültesi bünyesinde klinik hizmet vermeye başlamıştır. Bünyesinde 8 klinik, 1 entegre kliniği, merkezi sterilizasyon ünitesi, araştırma laboratuvarı, preklinik ve fantom laboratuvarı bulunduran Diş Hekimliği Fakültesi bilimsellik ve kalite ilkesinden vazgeçmeden işleyişini sürdürüyor.

Üniversite Hastanesi altın fiyatlarındaki artışa meydan okudu: Hastane yine altın dağıttı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yılın ve ayın personeli seçilenlere başarı belgesi verilerek, altın hediye edildi.

Sağlık Komutanı’ndan Yaralı Askerlere Anlamlı Ziyaret

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sağlık Komutanı Prof. Dr. Tümamiral Hayati BİLGİÇ, Fırat Kalkanı Harekâtında yaralanan askerlere ziyarette bulundu.

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KERMES

Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Tıp Fakültesi öğrencilerinin yararına kermes düzenlendi.

Hepatit B, Zatürre ve Gribe Karşı Aşılama

Enfeksiyon Hastalıklarından korunmak için çocukluk dönemi aşılanmalarının yanı sıra yetişkin ve risk gruplarının aşılanmaları da çok önemlidir. Erişkin dönemde de tıpkı çocukluk döneminde olduğu gibi aşılar bireyleri hastalıklardan korur. Aşılanması gerekli olan risk grupları arasında özellikle sağlık çalışanları yer almaktadır. Sağlık çalışanlarının, enfeksiyon hastalıkları ile karşılaşma risklerinin yüksek olması nedeniyle gerek kendilerini hastalıklardan korumak gerekse hizmet sundukları hastalara hastalığı bulaştırma risklerini ortadan kaldırmak amacıyla aşılanmaları önemlidir

Hastanemizde Yeni Bir Soluk: Hukuk Birimi

Victor Hugo’nun dediği gibi “İyi olmak kolaydır zor olan adil olmaktır.” Hukuk; insanoğlunun vazgeçilmezi, toplumların ve devletlerin varoluşunun ve bekasının olmazsa olmazıdır adeta. Bir ülkenin ise can damarıdır.

“Her Temas Bir İz Bırakır”

Kusursuz denilen bir cinayeti aydınlatırlar kimi zaman… En hassas konuları inceler, çözüme ulaştırırlar. Ölümle iç içe bir yaşamı benimsemiş, detayları fark edebilmeyi hayatlarının parçası haline getirmiş insanlardır onlar. Zor bir mesleği layıkıyla ile yerine getiren Adli Tıp Uzmanlarını hiç merak ettiniz mi? Bültenimizin bu ayki konuğu GAÜN Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun BARANSEL ISIR. Çocukların istismara uğradığı, öldürüldüğü bir dünya istemediğini ve bu zalimliği yapanların insan olamayacağını vurgulayan ISIR, “Her ölümde farklı hikâyeler var. Otopsi yaparken o hikâyelerin içine giriliyor. Acı hikâyeler bizi hüzünlendiriyor, ancak profesyonel davranmak durumundayız. Günlerce aklımızdan çıkmayan olaylar da yaşadık. Beni en çok etkileyen çocuk otopsileridir.” ifadelerine yer veriyor. İşte Prof. Dr. Aysun BARANSEL ISIR ile gerçekleştirdiğimiz o anlamlı, keyifli söyleşinin geri kalanı…

GENELKURMAY BAŞKANI AKAR’DAN YARALI ASKERLERE ZİYARET

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR Fırat Kalkanı Harekâtında yaralanan ve Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan askerleri ziyaret etti.

Kara Kuvvetleri Komutanı’ndan yaralı askerlere ziyaret

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki ÇOLAK ile Vali Ali YERLİKAYA Fırat Kalkanı Harekâtında yaralanan ve Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan askerleri ziyaret ettiler.

“Gözler Diyabetin Üzerinde”

Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi "14 Kasım Dünya Diyabet Günü" kapsamında diyabete farkındalık kazandırmak amaçlı bilgilendirme standı ve eğitim toplantısı düzenledi.

“Türklere Ciğerimi Veririm”

Mugla’nın Fethiye İlçesi’nde trafik kazası sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden, 50 yaşındaki Nuran Kuaufmann’dan alınan karaciğer ve böbrekler organ nakli bekleyen 3 hastaya umut oldu.

Onkoloji Hastanesi, Çocukların Yüzünü Güldürdü

Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören çocuklar için Akademik Tiyatro Topluluğu tarafından “Ötme Horoz” isimli tiyatro gösterisi yapıldı. Hastanenin seminer salonunda gerçekleştirilen etkinlikte, çocuklar oyunu izleyerek doyasıya eğlendiler.

7/24 Hastane 7/24 İdare

Hastane işleyişinin 7/24 sorunsuz bir şekilde ve aksama olmadan devam etmesini koordine etmek üzere resmi tatil günlerinde ve mesai saatleri dışında, Hastane Müdürlerinden Mustafa KALKAN’A bağlı olarak bizler görev yapmaktayız.

Obeziteye Neşterli Çözüm

Obezite; dünyada ve ülkemizde çok yaygın bir hastalık olarak kendini gösteriyor. Bu sebeple obezite tedavisinde cerrahi tedavi oranları da giderek artıyor. Bölgemizdeki yoğun ihtiyaçtan dolayı Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde de uygulanmaya başlayan obezite cerrahi tedavisi başarılı bir şekilde işleyişini sürdürüyor.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA ANLAMLI ZİYARET

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören lösemili çocukları ziyaret ederek, onlara moral verdi.

GAÜN Hastanesi’nde Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama etkinliği gerçekleştirildi.

Çocuklar İçin Evdeki Gizli Tehlike: Temizlik Maddeleri!

Evlerde kullanılan temizlik maddeleri, özellikle çocuklarımız için ciddi tehlikeler taşımaktadır. Bir anlık dikkatsizlik yıllar boyu sürecek sağlık sorunlarına hatta ölümlere yol açabilir.

GAÜN Hastanesinde Dördüncü Güç: Basın

Bilindiği üzere habercilik kamuoyunu doğru, tarafsız, inanılır ve güvenilir bir şekilde bilgilendirme mesleğidir. Bir haberci mesleğini yaparken toplumun çeşitli kesimlerinden insanlarla iletişim kurar. Çünkü mesleğinin temelinde yatan unsur “iletişim”dir.

Afet Planı

Sağlık Bakanlığı tarafından 2008 yılında mecburi tutulan, afet sonrasında hastaların teşhis ve tedavisinde başarılı olmak, ortaya çıkabilecek sorunları en aza indirmek amaçlı kurulan Hastane Afet Planı (HAP) Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde başarılı bir şekilde faaliyet gösteriyor.

Yaralı Kediye İlk Müdahale Gaziantep Üniversitesi Hastanesi'nden

Araba çarpması sebebiyle yaralanan kediye ilk müdahale Gaziantep Üniversitesi Hastanesi tarafından yapıldı.

“Haydi Kan Bağışına”

Kasım 1999 yılında Ziya Bayraktaroğlu Hoca’nın “Gel Murat başlıyoruz!” demesi ile Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Kozanlı binası bodrum katında 20 m2’lik bir alanda kan bankası olarak hizmet vermeye başladık.

Yeniden Canlandırma ve Yoğun Bakım Ünitesi

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi daha önceki yıllarda Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinin bir parçasıyken, 2009 Eylül ayından itibaren şu andaki mevcut yerinde çalışmaya başlayarak sadece Gaziantep’e değil tüm bölgemize yoğun bakım hizmeti vermektedir.

Geleceğin Hekimleri Beyaz Önlüklerini Giydi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İngilizce ve Türkçe Tıp Üçüncü Dönem öğrencileri için GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde “Beyaz Önlük Giyme Töreni” düzenlendi.

GAÜN’de çocuklar doyasıya eğlendiler

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Çizgi Ötesi ve Sağlıkta Pozitif Düşünce Toplulukları tarafından GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Pediatri Bölümünde yatan hasta çocuklara...

Kaybetmemek İçin Kaydetmek Gerekir

Zaman öyle bir süreç ki, su gibi akıp gidiyor ve insan, ancak sonuna geldiğinde farkına varıyor. Aynı kurumda geçirdiğim koca bir 22 yıl.. Ambarda, “Kaybetmemek için, kaydetmek gerekir”...

Organ Nakline Tam Gaz Devam

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 2009 yılından beri Organ nakli yapılıyor. Organ Nakli Sorumlusu Doç Dr Sacit Çoban...

1. Yılımızı Doldurduk

Yaklaşık bir yıl önce hastanemizdeki gelişmeleri birinci elden sizlere ulaştırmak adına haber bülteni çıkarmaya karar vermiştik. Bu kararımızın arkasında durarak her ay bir sayı çıkardık ve bültenimize bir de haber sitesi kazandırdık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

GAÜN Senatosu’ndan Suriye Krizi için Dünyaya Sağduyu Çağrısı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Senatosu, Suriye’de savaş nedeniyle yaşanan dramın sona erdirilmesi, barış, özgürlük ve adaletin sağlanması için insanlık ve dünya kamuoyuna sağduyu çağrısında bulundu.

Hastanemiz Mikrocerrahi Yapıyor: Kopan Uzuv Yerine Dikiliyor

Prof. Dr. H. Günhan Karakurum, İleriye dönük olarak, Türk Ortopedi ve Travmatolojisi’ni daha ileriye taşımaya katkıda bulunmak için henüz teori aşamasında olan bazı projeler de tasarladığını söyledi.

Hastane Hafızası Çaycı Ekrem Usta

Biz; bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır diyen, fakat daha çok çay içen bir nesiliz. Her türlü sıcak veya soğuk içeceği ikram etmemize rağmen genel adımız “Çaycı”dır. Bunun tarihsel arka planını, sebep ve gerekçelerini bulma işini tarihçilere bırakıyoruz.

Türkiye’nin En Modern Kardiyoloji Merkezi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Servisi, Türkiye’de hiçbir hastanede bulunmayan 3 boyutlu anjiyo cihazı ve tefriş edilen 30 yeni hasta odasıyla, Türkiye’nin en modern merkezi haline geldi.

GAÜN’de Yeni Yıl Kokteyli Düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Yeni Yıl Kokteyli” düzenlendi.

Onkoloji Hastanesi’nde Karne Heyecanı

Üniversitemiz Onkoloji Hastanesi Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı’nda tedavi gören çocuklar yatak başı eğitimlerinde ve Hastane Sınıfı’nda almış oldukları eğitimin yarıyılında karne heyecanı yaşadı.

Kalite Çalışmaları Kalite Yönetim Birimi

Gaziantep Üniversitesi rektörümüz Prof. Dr. Yavuz Coşkun tarafından 2011 yılında Toplam Kalite Yönetimi felsefesine dayalı bir yönetim anlayışını üniversite genelinde hakim kılmak ve verilen hizmetleri standardize etmek için...

Üniversite Hastanesi Altın Dağıtıyor

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yılın ve ayın personeli seçilenlere başarı belgesi verilerek, altın hediye edildi.

Gözünüzü Bizden Ayırmayın

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, 1989 yılında Prof.Dr. Necdet BEKİR tarafından kurulmuş olup şu anda çalışılan binaya 2008 yılında geçilmiştir. Servisimizde 8 adet ikişer kişilik standart hasta odası ve 2 adet özel hasta odası mevcuttur.

Güvenliğinizden Bizler Sorumluyuz

Hastanemizin tüm birimleri bir zincirin halkası gibi birbirini tamamlaması bakımından çok önem arz etmektedir. Güvenlik birimi de hastanemizin işleyişi açısından önemli bir görev ifa etmektedir.

Türkiye Kendi Kriterlerini Oluşturuyor

Yöremizde sık görülen karaciğer kanserinin tedavisi konusunda Gaziantep’te büyük bir toplantı düzenlendi.

Litvanyalı Öğrencilerden Rektör’e Türkçe Şarkı Sürprizi

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’u ziyaret eden Litvanya’lı üniversite öğrencileri, Üsküdar’a gider iken aldı da bir yağmur şarkısını Türkçe olarak seslendirerek Coşkun’a sürpriz yaptı.

Hastanemizde Eğitime Verilen Önem Artarak Devam Ediyor

Hastanemiz 2015 yılı eğitim planları arasında bulunan ve hastanemiz çalışanlarını kapsayan Tıbbi Dokümantasyon ve Sekretarya konulu sertifika programı...

Sağlık Hizmetlerini Desteklemede Alternatif Kaynaklar: “Dernek”

Dernekler Kanununda dernek; “Kazanç paylaşma dışında, kanunlarla yasaklanmamış belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, en az yedi gerçek veya tüzel kişinin...

Fizik Tedavi Anabilim Dalının Gözbebeği: Romatoloji

FTR Romatoloji Bilim Dalı Dahiliyeden farklı olarak tüm ilaç tedavilerinin yanı sıra rehabilitasyon programlarını da uygulamaya yetkili tek branştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rektör Coşkun’a Eğitime Destek Plaketi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Gelin Etmeyin, Okula Gönderin” projesine katkılarından dolayı Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’a teşekkür plaketi verdi.

Patlamada Kör Oldu Türkiye’de Şifa Buldu

Suriye’de meydana gelen bir patlamada sağ gözü tamamen kör olan ve sol gözü ise kısmen görme yetisini kaybeden genç, Gaziantep’te gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla yeniden görmeye başladı.

Yönetici Asistanlığı İdari Sekreterlik

Her mesleğin, kariyer sürecinde ayrı bir zorluğu var. Bunlar arasında, çok çaba isteyen yönetici asistanlığı (idari sekreter), belki de profesyonellik gerektiren mesleklerin başında gelir.

Hastane Paratoneri Acil Servis

Gaziantep Üniversitesi Acil Servisi, 1998 yılından beri, acil sağlık hizmetleri vermekte olup, 12 Mayıs 2002 tarihinden sonra ise acil tıp uzmanları ve öğretim üyeleriyle, bilim dalı olarak resmen hizmet vermeye başlamıştır.

Teröre ‘Beyaz’ Öfke!

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve çalışanlar, son günlerde güvenlik güçleri ve sivil yurttaşlara yönelik olarak düzenlenen terör saldırılarını protesto etti.

Türkiye’de Hastane Yöneticileri Bir Araya Geldi

Bu yıl, 9.’su düzenlenen “Ulusal Üniversite Hastaneleri Başmüdürleri Eğitim ve İstişare Toplantısı” Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ev sahipliğinde Konya’da gerçekleştirildi.

Üretken Klinik: Üroloji

Üroloji kliniği, 26 yataklı servisiyle, 4 profesör, 2 yardımcı doçent olmak üzere toplam 6 öğretim üyesi ile haftalık 60–70 ameliyat yaparak bölgeye hizmet vermektedir.

Gaziantep Üniversitesi’nden Geleneksel İftar Yemeği

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) tarafından Merkezi Yemekhanede düzenlenen geleneksel iftar yemeği, Gaziantep Üniversitesi akademisyen, personel ve ailelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Yaz Sıcaklarına Dikkat !

Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden korunabilmek için güneş yanıklarından sorumlu olan UVB ışınlarına maruz kalmamak gerekir.

Hastanemiz Dijital Arşiv Sistemine Geçti

Hastanemizde gururla bahsedeceğimiz dönüşümlerden birisi de Dijital Arşive geçiş olmuştur. Arşivimizde 2012 yılından önce yaklaşık 1.250.000 dosya, sistematik şekilde tutulmaktaydı.

Yaşlılara Özel Hizmet

Bölgemizde bir ilk; Geriatri (Yaşlı Sağlığı) Merkezi Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zeynel Abidin Öztürk Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesinde faaliyet göstermekte olan Geriatri Kliniği hakkında bilgi verdi.

Dr. Ersin Arslan Turnuva ile Anıldı

SAĞLIK-SEN, Gaziantep Üniversitesi Şubesi tarafından Dr. Ersin Arslan anısına düzenlenen 3. Futbol Turnuvası sonuçlandı.

Diyetisyenden Oruç Uyarısı: Ramazan ve Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümlerinde en az üç öğünü tamamlamak gerekir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Meslekte 25.Yıl Belge Töreni

Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) çeşitli fakültelerinde bir üst ünvanı kazanan 143 akademisyen ile, 25 hizmet yılını dolduran akademisyen ve personel için düzenlenen...

Hastane İdaresinde Öncülük Anlayışı

Müdürlüğümüz, Poliklinik-Klinik hizmetleri, Nöbetçi İdareci, Arşiv, Evrak kayıt, Temizlik, Faturalama, İstatistik, Staj birimlerinden oluşmaktadır.

Bölgede Yine Bir İlk Kansere Tam 12’den

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesince, üniversitenin araştırma fonundan alınan destekle Nükleer Tıp Bölümünde kurulan Radyofarmasi Laboratuvar’ında üretilen “akıllı molekül”lerle nöroendokrin tümörler ve prostat kanseri kolayca teşhis edilebiliyor.

Hemşireler Haftasını Kutladık

Dünyaca ünlü hemşire Florance Nihgtingale’in doğum günü olan 12 Mayıs tarihi 1954 yılından itibaren tüm dünyada, 1964 yılından bu yana ise ülkemizde hemşireler günü olarak kutlanmaktadır.

Hekimliğe İlk Adım Heyecanı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi tarafından İngilizce ve Türkçe Tıp Dönem 3 öğrencileri için hazırlanan “Beyaz Önlük Giyme Töreni” GAÜN Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Görünmeyen Kahramanlar Teknik Hizmetler

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Başhekimliğe bağlı Teknik Hizmetler Koordinatörlüğü...

Çocuk Kardiyolojisi Minik Kalplere Umut Oluyor

Kalp rahatsızlığı çocuklarda erişkinlere göre bazı farklılılar gösteren bir hastalık. Kalp rahatsızlığının toplumumuzdaki görülme sıklığı oldukça yüksektir.

Ayın Personellerini Kutlarız

Üniversite hastanemizde her ay farklı alanlarda görev yapan personel arasından “Ayın personeli” seçilmektedir. Bu ay seçilen personellerimizi görmek için devamını okuyun

En Kaliteli Hastanelerden Biriyiz

Hastanemiz “Sağlıkta Kalite Standartları ” kapsamında Bakanlık tarafından ilk kez 2014 yılında değerlendirildi ve 75 puan alarak en kaliteli üniversite hastaneleri arasında yerini aldı. 2015 yılında gerçekleşen Bakanlık değerlendirmesinde ise puanını 84’e yükselterek kalite yolculuğunu devam ettirmektedir.

Onkoloji Hastanesini Tanıyalım

Hastane bünyesinde Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı, Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı ve Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı olmak üzere üç bölüm bulunmaktadır. Yetişkin hastaların bulunduğu serviste 30, çocuk hastaların bulunduğu serviste ise 23 hasta yatağı mevcuttur.

Baharı Yaşa

KALK! Bahar geldi. Dışarıda çiçekler açmış, böcekler uçuşuyor, kuşlar ötüyor. Bahar geldi. Bahar; enerjinin sembolü, direncin kaynağı, motiveye başlangıç.

Bir Ömürlük Tecrübe

Doktorlukta 30'uncu 40'ıncı ve 50'nci yılını dolduran tabiplere plaket verildi. Meslekte 30'uncu yılını dolduran hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Metin KILINÇ'a Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent ELBEYLİ tarafından plaket takdim edildi.