• 0342 360 6060

 

Genel Bilgiler
Diyabet, guatr, menopoz, hipofiz ve böbrek üstü bezi hastalıkları, obezite, osteoporoz, Gut, kolesterol ve diğer metabolizma bozuklukları, büyüme gelişme geriliği ya da aşırı büyüme, kıllanma artışı gibi konular Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü'nün uzmanlık alanına girmektedir.

Bölgemizde sık görülen diyabet, obezite ve tiroid bezi hastalıklarının (nodül, kanserler, az ya da fazla çalışması) tanı, tedavi ve izlemi öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Diyabet ve obezite için düzenli eğitim programları sürdürülmektedir. Bu eğitimler hafta içi her gün bireysel olarak, haftada 2 gün grup eğitimi şeklindedir. Eğitim programları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıklarında görevli öğretim üyeleri, diyabet hemşiresi ve diyetisyen tarafından verilmektedir. Tiroid kanserlerinin doğru tedavisi için tiroid cerrahı, nükleer tıp, patoloji öğretim üyelerinin katılımıyla her hafta bölümümüzde tiroid konseyi yapılmaktadır. Merkezimizde ultrasonografi eşliğinde tiroid biyopsisi yapılmaktadır.

Bölümümüzde 3 öğretim üyesi, 1 uzman ve 2 araştırma görevlisi ile diyabet polikliniği, endokrinoloji polikliniği, tiroid polikliniği yapılmaktadır.